„Ojczyzna to nasza, te wody i las

Niech żyją Mazury, ten kraj pełen kras”

Fragment hymnu mazurskiego można uznać za motyw przewodni zakończonego 27 maja kursu „Mazuroznawcy” . Był dedykowany tym, których pasją są Mazury,  historia i tradycje tego regionu,  chcących zdobyć  lub poszerzyć kompetencje w zakresie turystyki i krajoznawstwa . Kurs został zrealizowany przez Fundację Wsparcia Nauki i Biznesu w Ełku na zlecenie  LGD Mazurskie Morze w ramach projektu „Turystyka rowerowa i inne atrakcje obszaru LGD "Mazurskie Morze", sfinansowanego ze środków PROW 2014-2020

 Od marca do końca maja 2023, w systemie weekendowym , 27 uczestników brało udział  w zajęciach  prowadzonych przez wysokiej klasy  trenerów z Fundacji.  Były to wykłady, warsztaty  oraz zajęcia  w terenie. Kurs zakończył się wycieczką,  w czasie której uczestnicy prezentowali swoje kompetencje przewodnickie i otrzymali certyfikaty . 

Wiedza i umiejętności  są kluczowe, ale równie ważne jest to, co towarzyszyło  zajęciom: wspaniała atmosfera, mnóstwo dyskusji, dzielenie się swoimi mazurskimi doświadczeniami, tworzenie relacji, tych bezpośrednich i tych w sieci, albowiem została utworzona grupa na fb: Mazuroznawcy – LGD – Orzysz.  Tu  uczestnicy mają nadal  wrzucać mazurskie posty, zdjęcia , informacje o wydarzeniach w swojej okolicy.

Zakończyliśmy prace nad projektem Lokalnej Strategii Rozwoju do roku 2029 oraz projektami procedur i kryteriów wyboru operacji. Są to bardzo ważne dla naszej społeczności lokalnej dokumenty w oparciu o które LGD "Mazurskie Morze" ubiegać się będzie o środki Unii Europejskiej na wdrażanie strategii w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. W oparciu o uchwalone, po konsultacjach, dokumenty mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie realizacji swoich pomysłów biznesowych, integracyjnych, inwestycyjnych. Każdy z Was może decydować o tym czy wskazane w projekcie strategii kierunki są właściwe i aktywnie włączyć się w podejmowanie decyzji. Zapraszamy do zapoznania się z projektami dokumentów, zgłaszania uwag i propozycji zmian. Można to zrobić na załączonym formularzu. Przyjęcie skonsultowanych dokumentów nastąpi na Walnym Zebraniu Członków 1 czerwca 2023 r.

W Centrum Aktywizacji i Współpracy w Orzyszu w dniu 15.05.2023 r. odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne z udziałem Burmistrzów, Wójtów, Starostów z obszaru działania LGD „Mazurskie Morze”. Przedmiotem spotkania było:

- przedstawienie informacji na temat dotychczasowych prac nad Lokalną Strategią Rozwoju LGD MM na lata 2021-2029,

- omówienie aktualnych przepisów wykonawczych do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 w kontekście opracowywanej Strategii.

- dyskusja nad propozycjami celów i przedsięwzięć zaplanowanymi w ramach LSR

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 02.05.2023 r. biuro LGD "Mazurskie Morze" będzie nieczynneZa utrudnienia przepraszamy.

28 kwietnia odbędzie się posiedzenie Rady Decyzyjnej na którym dokonane zostaną poprawki w dokumentacji z naboru wniosków Nr 2/2023. Poprawki wynikają z pisma otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego i dotyczą błędu w nazwie jednej operacji oraz omyłki w wyliczeniu udziału procentowego sektora gospodarczego.

Porządek posiedzenia Rady Decyzyjnej LGD „Mazurskie Morze” w dniu 28.04.2023 r. o godz. 14.00

Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze” realizuje operację własną pt. „Promocja turystyki wędkarskiej na Jeziorze Orzysz”, dofinansowaną ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach projektu oferujemy wszystkim zainteresowanym  organizację wypraw wędkarskich z opieką przewodnika na jeziorze Orzysz. Zapewniamy łódki wędkarskie oraz przewodnika. Osoby chętne do skorzystania z wyprawy powinny zaopatrzyć się w zezwolenie wędkarskie i sprzęt do wędkowania. Dla wszystkich uczestników wypraw wędkarskich mamy prezent, który przyda się w kontynuowaniu przygody wędkarskiej. 

Obecnie planujemy wyprawy w maju bieżącego roku. Chętnych do udziału w wyprawach zapraszamy do zgłaszania się pod numerem tel. 600 275 784 lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy podać dane kontaktowe oraz ilość uczestników wyprawy.

ryba2

program rozwoju obszarow wiejskich