Trzy Lokalne Grupy Działania: „Mazurskie Morze”, „Łączy Nas Kanał Elbląski” i „Ziemia Lubawska” realizują projekt współpracy pn. MARKOWY PRODUKT TURYSTYCZNY. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 136.552,00zł, z czego kwota 34.222,00zł to dofinansowanie dla LGD „Mazurskie Morze”. Zadania realizowane są od czerwca 2018 roku do czerwca 2019 roku. 

W projekcie zaplanowano działania wspólne dla trzech grup i obejmują one m.in.:

- warsztaty i wykłady na temat tworzenia lokalnych produktów turystycznych i przygotowywania ich do sprzedaży,

- przygotowanie i udostepnienie materiałów informacyjnych w postaci broszury, gry i podstrony www.

 

Każda z grup zaplanowała również swoje działania adresowane do mieszkańców obszaru w ramach projektu. LGD „Mazurskie Morze” zrealizowało już cykl warsztatów zielarskich dla 16 osób oraz wyjazd studyjny do Torunia i Biskupina dla 20 osób. Warsztaty Zielarskie odbywały się w uroczej zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek” w Sąpach. Nabyliśmy wiedzę o ziołach i możliwościach ich wykorzystania w gotowaniu, leczeniu czy kosmetyce. Nauczyliśmy się robić napary, kremy, olejki, toniki, maści. Doskonałą zabawę zapewnili nam gospodarze przy wykonywaniu lalek motanek zgodnie z zachowanymi dawnymi tradycjami i wierzeniami.

Podczas wizyty studyjnej mogliśmy uczestniczyć w warsztatach piernikowych i poznać tajniki prawdziwego toruńskiego piernika. Obejrzeliśmy również i wysłuchaliśmy historii średniowiecznej osady w Biskupinie. Tam też spróbowaliśmy swoich sił w garncarstwie.

Przywiezioną wiedzę, inspiracje, pomysły, nawiązane kontakty wykorzystamy w planowanych działaniach LGD zmierzających do utworzenia atrakcji turystycznej w oparciu o planowaną do odtworzenia chatę staropolską i pracownie zanikających zawodów.

program rozwoju obszarow wiejskich