Rozpoczynamy rekrutację do tegorocznej edycji naszego Konkursu! Na zgłoszenia Szefów Kuchni czekamy do 12 września 2021, natomiast na zgłoszenia uczniów szkół gastronomicznych do 15 września 2021.

Konkurs odbędzie się w pierwszy weekend października na Zamek Niemodlin (2.X- Uczniowie, 3.X - Szefowie Kuchni)

Czasu do "Czasu na rybę" trochę jest, jednak zachęcamy już teraz do szukania pomysłów i wysyłania zgłoszeń. 

Regulamin i zasady na naszej stronie! http://swietokarpia.pl/cnr/konkurs/zgloszenia

Kilka zmian w stosunku do poprzednich edycji:

SZEFOWIE KUCHNI 

🐠 Zgłaszającymi są kucharze, a nie restauracje. Do Konkursu zgłaszać mogą się zespoły dwuosobowe, z różnych restauracji. Zdecydowaliśmy się na ten krok, żeby umożliwić uczestnictwo osobom, które zmieniły lub zmieniają pracę (na skutek np. pandemii) 

🐠oprócz przygotowania karpiowej potrawy na talerzu, uczestnicy zobowiązani są do przygotowania tego samego dania "na wynos". Dostosowujemy się do nowej rzeczywistości, choć tęsknimy za "starą".. 

🐠 mamy świadomość, że dla gastronomii nastały ciężkie czasy, dlatego pokrywamy koszty transportu uczestników, wg zasad opisanych w Regulaminie. 

UCZNIOWIE 

🐠 Zgłaszającymi są Uczniowie, a nie szkoły. Do Konkursu zgłaszać mogą się zespoły dwuosobowe składające się z uczniów szkół gastronomicznych. Zgłoszenie podpisuje pełnoletni Uczeń lub opiekun prawny. 

REGULAMIN:http://swietokarpia.pl/cnr/konkurs/zgloszenia

W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt z Organizatorami:Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" - tel. 535 380 010Edukacja od kuchni - Kamil Klekowski - tel. 790 247 247

program rozwoju obszarow wiejskich