Tradycyjnie zakończenie roku skłania do podsumowań. Dla Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” był to czas owocnej współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność na rzecz mieszkańców woj. warmińsko- mazurskiego oraz z lokalnymi samorządami .W ramach działań statutowych pomagamy również mieszkańcom naszej gminy, m.in. udzielając osobowości prawnej grupom nieformalnym, dzięki czemu mogą one realizować swoje przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. Takim przykładem jest realizacja projektu „ Ogród sensoryczny miejscem terapii i edukacji”, który uzyskał dofinansowanie z programu mikrodotacji NOWEFIO Warmia Mazury Lokalnie 6. To także przykład współdziałania, bo ogród został urządzony na terenie Centrum Aktywizacji i Współpracy Mazurska Zagroda należącego do LGD. Otoczenie zagrody zostało wzbogacone o rośliny miododajne, w tym drzewa, krzewy,byliny, zioła. Również na terenie Centrum, dzięki współpracy z Lokalną Grupą Rybacką Mazury, została wybudowana piękna wiata grillowa z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014 – 2020. Natomiast z środków własnych LGD, ale przy pomocy Nitki Wioska Zielarska w osobie Diany Kuprianow, powstała ścieżka sensoryczna w kształcie labiryntu, dopełniając terapeutyczną infrastrukturę Zagrody.
Nic więc dziwnego, że w minionym roku znacznie poszerzyliśmy ofertę edukacyjną naszego Centrum, z której korzystali mieszkańcy obszaru LGD , ale też dzieci z terenu i turyści. Przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt warsztatów tematycznych, w tym zajęcia ekologiczne w ramach wspomnianego już projektu. Zorganizowaliśmy dwa duże wydarzenia: Piknik Kowalski w sierpniu oraz Dzień Pszczoły we wrześniu. W karczmie, na terenie Zagrody odbywały się także różnego rodzaju spotkania formalne połączone z warsztatami oraz mniej formalne, których uczestnicy poznawali lokalne tradycje, wytwarzali kosmetyki na bazie dostępnych ziół, wymieniali doświadczenia. W Zagrodzie odbywały się także warsztaty organizowane przez lokalne instytucje w tym Biblioteka Polana Kultury w Orzyszu, przyjmowaliśmy grupy zagraniczne w tym młodzież z programu Erasmus+. Nowym działaniem edukacyjnym , które ma zapewnić równy dostęp do oferty dzieciom z odleglejszych terenów obszaru działania LGD „ Mazurskie Morze” są warsztaty wyjazdowe.
Ważnym wydarzeniem była także zorganizowana prze LGD wyprawa rowerowa trasą Mazurskiej Pętli Rowerowej, zrealizowana w ramach operacji własnej, dofinansowanej z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Celem było przetestowanie trasy jako atrakcji turystycznej naszego regionu.
To najważniejsze aspekty działalności LGD „Mazurskie Morze” w minionym roku, który był także czasem poświęconym na przygotowanie konkursów dotacyjnych z nowej perspektywy finansowej UE w ramach PS WPR 2021 – 2027.