Zakończenie wakacji z grami planszowymi to wydarzenie zrealizowane przez Bibliotekę Polana Kultury w Orzyszu we współpracy z LGD Mazurskie Morze. W sobotę , 26 sierpnia gry planszowe zawitały do nietypowej, ale bardzo klimatycznej przestrzeni Mazurskiej Zagrody. Były też inne atrakcje: brokatowe tatuaże, zgadywanki dla najmłodszych z nagrodami, czytanie książeczek, poczęstunek. Najważniejsza jednak była rewelacyjna i jeszcze wakacyjna atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy wydarzenia. Mamy juz wspólne pomysły na dalszą współpracę, również na spotkania przy planszówkach.

Dnia 12. 08 2023, przy siedzibie LGD Mazurskie Morze, na Leśnej 22,  odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Aktywizacji  i Współpracy „Mazurska Zagroda” w Orzyszu, która zostało wybudowana w ramach projektu współpracy „Turystyczne Zagrody Edukacyjne” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Mazurskie Morze oraz Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”, dla którego został złożony wniosek o dofinansowanie  ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Całkowita kwota dofinansowania projektu  to 1 111 574,00 zł

Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem zaproszonych gości, po którym nastąpiła konferencja zorganizowana przez LGD Mazurskie Morze. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji dotyczących  realizacji projektu oraz  idei funkcjonowania zagród edukacyjnych na przykładzie Zagrody Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek” Ewy i Waldemara Nisiewicz. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi,  a tym samym otwarcie obiektu oraz rozpoczęcie imprezy towarzyszącej, czyli Festiwalu Mazurskich Tradycji Rybackich.  Była okazja do zwiedzenia obiektu, udziału w pokazach i warsztatach, degustacji oraz do kuluarowych rozmów, przy poczęstunku i kawie.

Dnia 12 sierpnia 2023 r.  na terenie udostępnionym przez LGD Mazurskie Morze miał miejsce Festiwal Mazurskich Tradycji Rybackich, impreza towarzysząca uroczystemu otwarciu  Centrum Aktywizacji  i Współpracy Mazurska Zagroda w Orzyszu. To tu odtworzono mazurską chatę i mazurską kuźnię, na spotkania i warsztaty.

Festiwal Mazurskich Tradycji Rybackich to projekt zrealizowany przez Lokalną Grupę  Rybacką Mazury w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Współorganizatorami imprezy były: LGD Mazurskie Morze, Polana Kultury, Sołectwo Kowalewo, Z.U.T.H. Bogusław Wisowaty i Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej  z Orzysza.

Zgodnie z ideą  i przeznaczeniem Mazurskiej Zagrody  w trakcie imprezy nieprzerwanie można było podziwiać pokaz kowalski  i jednocześnie wraz z mistrzem  wykuć dowolny artefakt . Można też było skosztować chleba na zakwasie pieczonego przez Krzysztofa Marusińskiego i Krzysztofa Grądzkiego na miejscu w piecu chlebowym. To nie jedyne atrakcje, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były koncerty, degustacje, pokaz i warsztaty garncarskie,  blok zabaw dla dzieci, wata cukrowa i popcorn,  konkursy wiedzy o dziedzictwie rybackim, zagadki dla najmłodszych.  Dodatkowo można było zwiedzić  ekspozycję  poświęconą  tradycjom  rybackim  na Mazurach, zakupić produkty ze stoisk lokalnych producentów. Nad bezpieczeństwem czuwała firma VOLT z Giżycka.

Piękna pogoda, atrakcyjny program przyciągnęły mieszkańców Orzysza i turystów, tak więc sobota należała do naprawdę udanych dni.

 

 

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 14.08.2023 r. biuro LGD "Mazurskie Morze" będzie nieczynneZa utrudnienia przepraszamy.

1689834888713

grafika do wpisu PrzyjaznaWies

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Przyjazna wieś", gdzie Twoja inicjatywa ma szansę zdobyć uznanie, stać się źródłem inspiracji dla innych, a także przynieść Ci atrakcyjne nagrody o wartości nawet do 10 000 zł! Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, przedsiębiorcą, członkiem lokalnej organizacji, czy samorządu — to jest konkurs dla Ciebie.

"Przyjazna wieś" to konkurs, w którym atrakcyjne nagrody czekają na najciekawsze projekty zrealizowane dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie programowania 2014-2020. Poszukujemy oryginalnych projektów i inspirujących inicjatyw, które miały pozytywny wpływ na polskie gospodarstwa rolne, przyczyniły się do ochrony środowiska i klimatu, a także wspierały rozwój lokalnych społeczności. 

Na najlepsze projekty czekają atrakcyjne nagrody:

  • Za miejsce I — nagroda w kwocie 10 000,00 zł brutto
  • Za miejsce II — nagroda w kwocie 8 000,00 zł brutto.
  • Za miejsce III — nagroda w kwocie 6 000,00 zł brutto.

Projekty można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • Kategoria I - Udoskonalenie konkurencyjności gospodarstw rolnych
  • Kategoria II - Rozwój lokalny, aktywizacja społeczna i integracja
  • Kategoria III - Ochrona środowiska i działania na rzecz klimatu

Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji na temat konkursu:

https://ksow.pl/przyjazna-wies 

program rozwoju obszarow wiejskich