Dnia 12 sierpnia 2023 r.  na terenie udostępnionym przez LGD Mazurskie Morze miał miejsce Festiwal Mazurskich Tradycji Rybackich, impreza towarzysząca uroczystemu otwarciu  Centrum Aktywizacji  i Współpracy Mazurska Zagroda w Orzyszu. To tu odtworzono mazurską chatę i mazurską kuźnię, na spotkania i warsztaty.

Festiwal Mazurskich Tradycji Rybackich to projekt zrealizowany przez Lokalną Grupę  Rybacką Mazury w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Współorganizatorami imprezy były: LGD Mazurskie Morze, Polana Kultury, Sołectwo Kowalewo, Z.U.T.H. Bogusław Wisowaty i Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej  z Orzysza.

Zgodnie z ideą  i przeznaczeniem Mazurskiej Zagrody  w trakcie imprezy nieprzerwanie można było podziwiać pokaz kowalski  i jednocześnie wraz z mistrzem  wykuć dowolny artefakt . Można też było skosztować chleba na zakwasie pieczonego przez Krzysztofa Marusińskiego i Krzysztofa Grądzkiego na miejscu w piecu chlebowym. To nie jedyne atrakcje, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były koncerty, degustacje, pokaz i warsztaty garncarskie,  blok zabaw dla dzieci, wata cukrowa i popcorn,  konkursy wiedzy o dziedzictwie rybackim, zagadki dla najmłodszych.  Dodatkowo można było zwiedzić  ekspozycję  poświęconą  tradycjom  rybackim  na Mazurach, zakupić produkty ze stoisk lokalnych producentów. Nad bezpieczeństwem czuwała firma VOLT z Giżycka.

Piękna pogoda, atrakcyjny program przyciągnęły mieszkańców Orzysza i turystów, tak więc sobota należała do naprawdę udanych dni.