Ogłoszenie naboru wniosków Nr 6/2021
Ogłoszenie naboru wniosków Nr 6/2021 o przyznanie pomocy z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020 na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Mazurskie Morze” na lata 2014-2020
Termin i miejsce składania wniosków
Wnioski należy składać w terminie od 11 października 2021 r. do 25 października 2021 r. w Biurze Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” przy ul. Leśnej 22, 12-250 Orzysz, przy czym ostateczny termin składania wniosków w ramach naboru upływa 25 października 2021 r. o godz. 12.00.
Podmiot ubiegający się o dofinansowanie składa wniosek:
a) bezpośrednio w Biurze LGD „Mazurskie Morze”, ul. Leśna 22, 12-250 Orzyszu, w godzinach 9.00 – 14.00 w dni robocze od poniedziałku do piątku, a w dniu 25 października 2021 r. do godz. 12.00. Termin złożenia wniosku uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek złożono w siedzibie LGD MM, lub
b) poprzez nadanie wniosku listem poleconym za pośrednictwem operatora Poczta Polska. W tym przypadku termin uznaje się za zachowany, jeżeli zostanie on nadany w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo Pocztowe (Poczta Polska S.A.) nie wcześniej niż w dniu i godzinie rozpoczęcia naboru i nie później niż w dniu i godzinie zakończenia naboru projektów określonym w ogłoszeniu o naborze wniosków – decyduje data i godzina nadania. Termin i godzinę złożenia wniosku ustala się poprzez odczytanie danych na stronie https://emonitoring.poczta-polska.pl/ wg numeru listu poleconego wskazanego na przesyłce dostarczonej do Biura LGD.
Wniosek należy złożyć w formie papierowej w 1 egz. w wersji oryginalnej oraz wersji zapisanej na informatycznym nośniku danych (płyta CD).
Wnioski z chwilą przyjęcia przez Biuro LGD podlegają ochronie danych osobowych i informacji handlowych (dane osobowe i handlowe są poufne).
I. Zakres tematyczny operacji i formy wsparcia:
Realizacja celu: Podnoszenie wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi i propagowanie innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury, który obejmuje:
a) Podnoszenie wartości produktów sektora rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub rozwijanie łańcucha dostaw, obejmującego działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami sektora rybołówstwa i akwakultury,
gdzie przewidziana jest intensywność wsparcia w postaci:
– dofinansowanie w kwocie 180 000,00zł na jednego wnioskodawcę
– pomoc wypłacana jest w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 50% tych kosztów
Zakres wpisuje się w przedsięwzięcie opisane w LSR jako 1.1.1 „Budowa lub rozbudowa infrastruktury, wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie związane z łańcuchem dostaw produktów sektora rybołówstwa i akwakultury”. Limit środków finansowych w naborze dla tego zakresu operacji wynosi 180 000,00 zł (wynika z przeliczenia kwoty 45 000,00 Euro x 4,00 PLN).
Pomoc ma charakter pomocy de minimis, z wyjątkiem pomocy, do której nie ma zastosowania rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1).
Pomoc udzielana jest ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, Priorytet 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.
W odniesieniu do operacji obowiązkowo będzie stosowane kryterium odnoszące się do tworzenia nowych, lub utrzymania miejsc pracy.
II. Warunki udzielenia wsparcia
1. Operacja, która obejmuje koszty inwestycyjne, zakłada realizację inwestycji na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju LGD „Mazurskie Morze” na lata 2014-2020, zwaną dalej LSR. Obszar ten obejmuje teren gmin miejsko-wiejskich:
– Pisz, Ruciane-Nida, Orzysz, Biała Piska, Mikołajki,
oraz gmin wiejskich:
– Sorkwity, Piecki, Mrągowo.
2. Pomoc jest przyznawana
1) wnioskodawcy:
a) o którym mowa w art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego,
2) jeżeli operacja zakłada utworzenie lub utrzymanie co najmniej jednego miejsca pracy i wynika to z celu realizowanej operacji
3. Pomoc na realizację operacji, która polega na inwestycji w zakresie budowy, robót budowlanych, przebudowy i remontu obiektu budowlanego, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, lub zakupu narzędzi i urządzeń lub innego wyposażenia technicznego przyznaje się, jeżeli operacja:
1) przyczyni się do powstania trwałych korzyści gospodarczych;
2) będzie realizowana z zapewnieniem należytych gwarancji technicznych;
3) ma zapewnioną gospodarczą trwałość;
4) nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz ochronę żywych zasobów wód
4. Szczegółowe warunki udzielenia wsparcia określone zostały w dokumentach:
1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013 str. 320, z późn. zm.) – dostępne na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl
2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie europejskiego funduszu morskiego i rybackiego oraz uchylające rozporządzenia rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014 z późn. zm.)
3) Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz. U. poz. 1358 z późn. zm.) – dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dzialanie-42-realizacja-lokalnych-strategii-rozwoju-kierowanych-przez-spolecznosc-z-wylaczeniem-projektow-grantowych
4) Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 6 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach działań wsparcie przygotowawcze i realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, w tym koszty bieżące i aktywizacja, objętych Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” (Dz. U. 2016 r. poz. 1435 z późn. zm.) – dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dzialanie-42-realizacja-lokalnych-strategii-rozwoju-kierowanych-przez-spolecznosc-z-wylaczeniem-projektow-grantowych
5) Umowa o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Nr 00001-6933-UM1440003/15 zawarta 20 maja 2016 r. pomiędzy Województwem Warmińsko-Mazurskim, a Lokalną Grupą Działania „Mazurskie Morze” wraz z załącznikiem nr 3 do tej umowy – Procedury wyboru i oceny operacji w ramach LSR i załącznikiem nr 5 – Kryteria wyboru operacji) Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349 i 1888) – dostępne na stronie internetowej www.lgd.mazurskiemorze.pl, zakładka Lokalna Strategia Rozwoju.
III. Kryteria wyboru operacji w ramach naboru i informacja o wymaganych dokumentach potwierdzających spełnienie warunków udzielenia wsparcia
Kryteria wyboru operacji obejmują cztery etapy:
a) Oceny zgodności operacji z ogłoszeniem naboru wniosków o przyznanie pomocy w zakresie:
– złożenia wniosku w miejscu i terminie wskazanym w ogłoszeniu,
– zgodności operacji z zakresem tematycznym, który został wskazany w ogłoszeniu,
– zgodności operacji z formą wsparcia wskazaną w ogłoszeniu (intensywność, refundacja),
– realizacji celów głównych i szczegółowych LSR przez osiąganie zaplanowanych w niej wskaźników,
– zgodności wnioskowanej kwoty pomocy z limitami.
b) Oceny zgodności operacji z Programem dokonywanej zgodnie z formularzem – Karta weryfikacji zgodności operacji z warunkami przyznania pomocy określonymi w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” (zał. nr 2a do Regulaminu Rady Decyzyjnej).
c) Oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju dokonywanej zgodnie z załącznikiem nr 5 do Regulaminu Rady Decyzyjnej – Karta oceny zgodności operacji z LSR.
d) Oceny operacji w oparciu o lokalne kryteria punktowe wyboru operacji, dokonywanej w oparciu o kryteria wyboru i oceny operacji stanowiące załącznik nr 5 do umowy ramowej odpowiednio do zakresu tematycznego operacji:
Kryteria wyboru operacji dla zakresu „Podnoszenie wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi i propagowanie innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury” – wymagane od beneficjenta załączniki i informacje wskazane zostały w kolumnie 5 Opis, uzasadnienie, załączniki wymagane od beneficjenta umożliwiające weryfikację spełnienia kryterium.
Minimalna liczba punktów konieczna do uzyskania – 15, w tym co najmniej 5 pkt. za kryterium tworzenia lub utrzymania miejsc pracy
Ocena operacji na wszystkich etapach dokonywana jest na podstawie informacji zawartych w złożonym wniosku o przyznanie pomocy i złożonych wraz z nim dokumentach.
W przypadku, gdy na poszczególnych etapach oceny wymagane jest dołączenie powtarzających się takich samych załączników, wystarczy, że beneficjent dołączy taki dokument w 1 egzemplarzu.
W przypadku, gdy kilka operacji uzyska jednakową ilość punktów w ocenie kryterialnej kolejność na liście operacji wybranych do dofinansowania ustalana jest wg terminu złożenia wniosku, tzn. wniosek złożony wcześniej jest umieszczany na liście w pierwszej kolejności.
IV. Planowane do osiągnięcia wskaźniki
Planowane do osiągnięcia wskaźniki w ramach realizacji operacji określone zostały w załączniku do ogłoszenia naboru wniosków.
V.Udostępnienie dokumentacji
Na stronie internetowej www.lgd.mazurskiemorze.pl dostępne są dokumenty:
a) Ogłoszenie naboru wniosków
b) Lokalna Strategia Rozwoju LGD „Mazurskie Morze” na lata 2014-2020
c) Umowa o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność nr 00001-6933-UM1440003/15 zawarta w dniu 20 maja 2016 r. (wyżej jako „umowa ramowa”) z załącznikami:
– nr 3 Procedury wyboru i oceny operacji w ramach LSR,
– nr 4 Regulamin organu decyzyjnego z załącznikami,
– nr 5 Kryteria wyboru operacji wraz z procedurą ustalania lub zmiany kryteriów,
– oświadczenie wnioskodawcy w sprawie wskazania adresu e-mail do korespondencji w zakresie weryfikacji wniosku o dofinansowanie złożonego w naborze ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania „Mazurskie Morze” (załącznik nr 1 do Regulaminu Rady)
– Oświadczenie do wniosku o dofinansowanie w ramach priorytetu 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, dotyczące realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób niepełnosprawnych (załącznik nr 2 do Regulaminu Rady)
– Oświadczenie do wniosku o dofinansowanie w ramach priorytetu 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, dotyczące niezakończenia operacji (załącznik nr 3 do Regulaminu Rady)
Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dzialanie-42-realizacja-lokalnych-strategii-rozwoju-kierowanych-przez-spolecznosc-z-wylaczeniem-projektow-grantowych dostępne są dokumenty:
a) Formularz wniosku o dofinansowanie
b) Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie
c) Biznesplan uproszczony
d) Formularz wniosku o płatność z instrukcją wypełniania wniosku o płatność
e) Wzór umowy o dofinansowanie.
Dokumentacja w zakresie ogłoszonego naboru jest również dostępna w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze”, ul. Leśna 22, 12-250 Orzysz, w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 14.00. Pracownicy Biura LGD nieodpłatnie udzielają doradztwa w zakresie przygotowania wniosków o przyznanie pomocy i wniosków o płatność na operacje realizujące cele LSR.
UWAGA!
Wniosek sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dzialanie-42-realizacja-lokalnych-strategii-rozwoju-kierowanych-przez-spolecznosc-z-wylaczeniem-projektow-grantowych